فیلم بهتر

برای بهتر دیدن فیلم‌های بهتر...
 • ۰
 • ۰

یخ زده (Frozen)

 

عشق به همجنس عامل نجات جهان؟!

 اطلاعات فیلم

  ◀نام: یخ زده  - Frozen

  ◀سال تولید: ۲۰۱۳

  ◀کارگردان Chris Buck, Jennifer Lee

  ◀کشور تولید کننده : آمریکا

  ◀زمان: ۱۰۲ دقیقه

  ◀فروش فیلم: ۱٬۰۷۲٬۵۰۰٬۹۶۲ دلار


جامعه هدف

 ◀کودک و نوجوان

خلاصه داستان

 

    منجمد، یخ زده  (به انگلیسی: Frozen) یا ملکه یخی (ملکه برفی) نام پویانمایی محصول کمپانی بزرگ والت دیزنی (به انگلیسی: Walt Disney Pictures) می‌باشد که به کارگردانی مشترک کریس باک (به انگلیسی: Chris Buck) و جنیفر لی (به انگلیسی: Jennifer Lee) ساخته شده و در سال ۲۰۱۳ عرضه شده است. داستان پویانمایی درباره شاهدختی به نام السا (به انگلیسی: Elsa) است که ناخواسته به قدرتی برای تبدیل کردن همه چیز به یخ مجهز شده است. به واسطه همین قدرت از خانواده‌اش دور می‌افتد و با همین کینه به قصری در دوردست‌ها مهاجرت می‌کند و سرزمینش را به زمستانی همیشگی نفرین می‌سازد. حالا خواهر و هم‌بازی دوران کودکی‌اش آنا (به انگلیسی: Anna) همراه با تیمی متشکل از پسری کوهنورد به نام کریستوف (به انگلیسی: Kristoff)، گوزن بازی‌گوشش و یکی آدم‌برفی به نام اولاف (به انگلیسی: Olaf)،( که در واقع السا آن را ساخته است)  به سمت جایی که السا در آن زندگی می کند می روند پس از دیدن السا، آنا سعی می کند او را راضی کند تا جهان را نجات دهد و سرسبزی را دوباره به جهان یخ زده برگرداند. السا خود را از چنین کاری ناتوان می یابد و به آنا آسیب می رساند قلب آنا دچار یخ زدگی می شود و در شرف مرگ قرار می گیرد. او را برای شفا نزد ترول ها می برند اما ترول بزرگ می گوید چون آسیب به قلب آنا وارد شده نمی تواند شفا دهد و درمان در او عشق واقعی است. همه فکر می کنند الگر معشوق آنا به او ابراز عشق کند او نجات خواهد یافت در صورتی که عشق واقعی همان عشق بین این دو خواهر و همجنس است که جهان را از یخ زدگی نجات می دهد.


نقدو بررسی تربیتی

  ✓ نکات مثبت

 

    فروزن یا یخ زده از جمله انیمیشن های سرنوشت ساز برای کمپانی و غول انیمیشن سازی جهان یعنی والت دیزی است این انیمیشن پس از مدت ها توانست هم توجه منتقدان و کارشناسان و هم استقبال فوق العاده مردم را در پی داشته باشد.
 
◀1-از ویژگی های مثبت و دلایل موفقیت این اثر می توان به جذابیت های فوق العاده بصری این پویانمایی اشاره کرد .در این اثر آخرین تکنیک ها و بروزترین فناوری های پویانمایی سازی دنیا استفاده شده است و طراحی هر شخصیت با وسواس خاصی به یک انیماتور داده شده است.
 
◀2-از دیگر ویژگی های این اثر می توان به داستان جذاب و گیرا آمیخته با موسیقی و ترانه هایی که حالت نوستالژیکی برای مخاطب دارند می باشد. در واقع مضامین دعوت کننده به حرکت و شکوفایی در این داستان موج می زند.
 
◀3-یکی دیگر از ویژگی های جالب و مثبت کار تاکید بر نشان دادن کل سیر زندگی شخصیت های اصلی در واقع سعی می کند بیننده را با شکل دادن فضایی ملموس با خود همراه کند. این شیوه روایت داستان به همراهی مخاطب کمک شایانی می کند اضافه بر آن اگر چنین مطلبی با تصاویر و مناظر بدیع از یخ و برف و سفیدی که برای اولین بار است در پویانمایی های جهانی به تصویر کشیده می شود تاثیر گذاری صد چندانی خواهد داشت. استفاده از زنان و دختران در اکثر این گونه پویانمایی ها هرچند اگر از نظر تعلیمات دینی و اسلامی ما قابل قبول نباشد اما می تواند به لطافت کار بیافزازد و مخاطب کودک و نوجوان را که اکثر مخاطبان پویانمایی ها را شکل می دهدف تحت تاثیر قرار دهد. به هر حال اگر این پویانمایی را بدون در نظر گرفتن تعلمیات دینی و اسلامی بررسی نماییم، می توانیم آن را یکی از موفق ترین و زیباترین پویانمایی را تاریخ دانست و باید در برابر چنین کاری سر تعظیم فرود آورد.


  ✓نکات منفی

 

    برخلاف فیلم سازی در کشور عزیزمان ایران، معمولا برای خلق چنین آثاری ماه ها و مدت های طولانی تحقیق و پژوهش می شود بدین صورت که برای تک تک شخصیت ها و تک تک تصاویر فکر می شود و هیچ چیز و هیچ جزئی از آن اضافی نمی باشد و سعی نویسندگان و سازندگان این آثار بر القاء ایدئولوژی و تفکرات مورد نظر خودشان است. سعی می کنند هیچ موردی در فیلم بی جهت قرار نگیرد و هر کاراکتر منتقل کننده مفاهیم مورد نظرشان باشد.

 

◀1-در جای جای این انیمشن و کلا تم اصلی این داستان القا کننده قوی تر بودن زنان از مردان است. مفاهیمی که با درون مایه های فمنیستی سعی دارند زنان را شبیه مردان جلوه دهند. و به این مطلب کاملا اشتباه که زنان شبیه مردان هستند به جای این مطلب که زنان و مردان در برابر خداوند یکسان هستند سعی می کنند به زنان این تصور را بدهند که حق شما از طرف مردان پایمال گردیده است و شما می توانید پای به پای مردان و حتی بهتر از آنان در تمامی امور مربوط به جامعه شرکت نمایید.

 

◀2-نکته منفی بعدی که در این فیلم دیده می شود تاکید بر این است که زنان بدون نیاز به مردان می توانند تمامی امورات خود و فراتر از آن جهان را در دست بگیرند همانگونه که در این فیلم دیده می شود دو خواهر قهرمان داستان السا و آنا که خواهر بزرگتر که نقش منجی را دارد و خواهر کوچکتر هم قابلیت هایی  فراتر از یک زن به صورت متعارف را دارد. و در آخر داستان اهداف اصلی قصه به وسیله دو خواهر و بدون هیچ گونه نیازی به مردان قصه تحقق می یابد.

 

◀3-از دیگر نکات قابل ذکر در این مجموعه این است که در پایان عشق به همجنس عامل نجات جهان می شود و در واقع بشریت به وسیله عشق میان دو زن و از یک جنس نجات می یابد. و این کار به هنرمندانه ترین شکل ممکن به تصویر کشیده می شود. در داستان کار را به جایی می رساند که همه بینندگان و مخاطبان خیال می کنند که منظور از عشقی که می خواهد جهان را و آنا دختر داستان را نجات دهد عشق بین او کریستوف جوان است اما در یک غافلگیری مشخص می شود که تصور همه اشتباه بوده  و در واقع این عشق بین دو خواهر یا دو همجنس است که جهان را از نابودی و زوال نجات می دهد و سرسبزی و طراوت را به انسانها و دیگر موجودات هدیه می کند.

 

◀4-از دیگر موارد مشخص در این پویانمایی خدایی کردن شخصیت اول داستان است است السا که قدرت خارق العاده ای دارد حتی می تواند از برف و یخ موجودات جاندار بیآفریند موجواتی که تحت امر او عمل می کنند. یک ویژگی خداگونه ای در شخصیت اول داستان وجود دارد و قطعا در مخاطب حس نشستن انسان در جایگاه خدایی را به وجود می آورد.

 

◀5-همچنین جادو و سحر تم اصلی داستان است. جادوهایی که یک عالم ماورایی را به ذهن متبادر می کند عالمی که آمیخته با شیطان و جن است.

 

◀6-تاکید بر قدرت های ماورایی یک انسان منجی و اینکه انسان نجات بخش خود است البته با قدرت هایی که از ماورا کسب کرده است که غالبا سرمنشا شیطانی دارند.

 

◀7-و نکته پایانی اینکه در سری جدید انیمیشن های معاصر زنان به عنوان شخصیت های اصلی مورد توجه قرار می گیرند و عقده گشایی زن اینکه زن بیا بیرون و آزاد باش را با خود به همراه دارند. تاثیرات مخرب چنین برخوردی با زن به خصوص در کشور های که زنانشان حجب و حیایی دیرینه دارند بیشتر خواهد بود. این گونه فیلم ها سعی بر این دارند که به زن بگویند زمان پوشش و حجب و حیا به سررسیده است باید شکوفا شد. در خانه ماندن و آنچه در تعلیمات اسلامی و دینی وجود دارد باعث عدم شکوفایی و عدم بروز توانایی ها و قابلیت های شما شده است باید بیرون آمد و جهان زیبا را مستقیم و بدون هیچ واسطه ای لمس و درک کرد

نمره نهایی از نظر تربیتی1
 
شما می توانید این پویانمایی را از اینجا دانلود نمایید

 

 

نظرات (۴)

قبلا دیدم
بسیار هم زیباست
به این کارشاناسان و تحلیل گران بگید کم تر تصورات احمقانشونو بین مردم شایع کنن!
شاید معنی عشق و نمیدونن
این انیمیشن عالی بود....
سلام اصلا به موج های منفی توجه نکنید...شما حتما تحلیل های خودتون را داشته باشید خواننده خودش نتیجه خواهد گرفت ... دوستان دیگر لطفا ادب هم رعایت کنید...
                                                تشکر
 • سوده همدانی
 • سلام ار تحلیلتون خیلی ممنونم
  یادم باشه دیگه خواهرمو دوست نداشته باشم که یه وقت بلا به دور همجنس باز نشم! نمی دونم والا تو داستانای سفید برفی و سیندرلا و راپونزل و... که همش عشق بین دختر پسر بود می گفتن این چیزا واسه بچه ها خوب نیست تو این انیمیشن هم که عشق بین خانواده هست می گن همجنس بازن... عجب.!! پس من تا الان همجنس باز بودم؟

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی

  پایگاههای مفید در حوزه نقد تربیتی فیلم